Bcom Graduands 2010

MARKETING OPTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

First Class Honours

 

 

 

 

 

1. CHEMWENO, Caroline C.

 

 

 

 

 

2. GESAKA, Jefter Gisemba

 

 

 

 

 

3. ISSAK, Maalim Ali

 

 

 

 

 

4. MAINA, Benson Mwangi

 

 

 

 

 

5. MATIRU, Nicholas Gachiri

 

 

 

 

 

6. MOSOBA, A. Mwita

 

 

 

 

 

7. MUIA, Faith Mwikali

 

 

 

 

 

8. NGATIA, Caroline Wanja

 

 

 

 

 

9. OJIAMBO, Julia Buluma

 

 

 

 

 

10. WETUNGU, Kevin Wanyoike

 

 

 

 

Second Class Honours (Upper Division)

 

 

 

11. ACHIENG, Eric Kevin Owang

 

 

 

 

12. AKOLO, Christopher Joseph

 

 

 

 

13. ALI, Mohammed Ahmed

 

 

 

 

 

14. ANG'ASA, Orenga Patrick

 

 

 

 

15. AYUAK, Christine Apondi

 

 

 

 

16. BABU, Maryam Salim

 

 

 

 

 

17. CHEBII, Cynthia Nasike

 

 

 

 

 

18. EL-KATHIRI, Salim Hassan Bader Ahlam

 

 

 

19. FARAH, Hodho A.

 

 

 

 

 

20. GATHU, David Ndiho

 

 

 

 

 

21. GIKONYO, Wangui Ruth

 

 

 

 

 

22. INGABO, Schneidder

 

 

 

 

 

23. IRERI, Tanya Wanjira

 

 

 

 

 

24. IRUNGU, Ruth Njeri

 

 

 

 

 

25. JEPKIRUI, Sonia

 

 

 

 

 

26. KANGARA, Edward

 

 

 

 

 

27. KANYUA, Serah Njoki

 

 

 

 

 

28. KHADULI, Jennifer Andende

 

 

 

 

29. KIBERA, David Gichiri

 

 

 

 

 

30. KIMEU, Cynthia Wanzia

 

 

 

 

 

31. KIMOTHO, Winnie Wangui

 

 

 

 

32. KINOTI, Boniface

 

 

 

 

 

33. KINYUA, Hilder Wawira

 

 

 

 

 

34. KIRUI, Emilly Chelangat

 

 

 

 

 

35. KOKITA, Aaron Perron

 

 

 

 

 

36. LANGAT, Stephen Kipkorir

 

 

 

 

37. LEBOO, Beatrice

 

 

 

 

 

38. LENKU, Joseph

 

 

 

 

 

39. MAINA, Wambui Caroline

 

 

 

 

40. MARI, Esther Njeri

 

 

 

 

 

41. MARINGA, Alice

 

 

 

 

 

42. MATANO, Athman Said

 

 

 

 

 

43. MATHENGE, Catherine Wangui

 

 

 

 

44. MATHENGE, Florence Wairimu

 

 

 

 

45. MBAKA, Doreen Karimi

 

 

 

 

 

46. MBALANYA, Valerie A.

 

 

 

 

 

47. MBANDI, Fiona S.

 

 

 

 

 

48. MESI, Mary Bugo

 

 

 

 

 

49. MICAH, Esther Wangare

 

 

 

 

 

50. MONGARE, Christine Kerubo

 

 

 

 

51. MOSA, Davis Mwendwa

 

 

 

 

 

52. MUCHIRI, Irene Nyambura

 

 

 

 

53. MUMA, Peter Ogwankwa

 

 

 

 

54. MUNENE, Philip Wachira

 

 

 

 

 

55. MUNGAI, Boniface Kamau

 

 

 

 

56. MURIITHI, Peter

 

 

 

 

 

57. MURITHI, Cynthia Kathure

 

 

 

 

58. MUTETI, Haroun Muthoga

 

 

 

 

59. MUTETI, Janet Mwongeli

 

 

 

 

 

60. MUTHAMI, Gloria Mwiyeria

 

 

 

 

61. MUTHIGANI, Lilian Muthoni

 

 

 

 

62. MUTUA, Domitila Mwelu

 

 

 

 

 

63. MWAKAMBIRWA, Bakari Ali

 

 

 

 

64. MWAMBU, Damaris

 

 

 

 

 

65. MWANGANGI, Emily Muyoni

 

 

 

 

66. MWANGANGI, Michael Wambua

 

 

 

 

67. MWANGANGI, Victoria Munyiva

 

 

 

 

68. MWANGI, Karen Wambui

 

 

 

 

69. MWANGI, Martha Wangari

 

 

 

 

70. MWANGI, W. John

 

 

 

 

 

71. MWARARI, Simon Kabue

 

 

 

 

72. MWIHAKI, Harriet

 

 

 

 

 

73. NDUNGU, Fredrick Muhinja

 

 

 

 

74. NGEI, Norah Munyiva

 

 

 

 

 

75. NGILORIT, Henry Baghayo

 

 

 

 

76. NGONZE, Betty Mumbua

 

 

 

 

 

77. NGUSALE, Hillary Masera

 

 

 

 

78. NJERU, Millicent Muthoni

 

 

 

 

 

79. NJUGUNA, Mary Njeri

 

 

 

 

 

80. NJUGUNA, Richard Muiruri

 

 

 

 

81. NYALITA, Agnes Mwende

 

 

 

 

82. ODHIAMBO, Tindi Mark

 

 

 

 

 

83. ODOCK, Michael Omondi

 

 

 

 

84. OJALLA, Owuor Janes

 

 

 

 

 

85. OKONJI, Robert Teddy

 

 

 

 

 

86. OKUMU, Beryl Awino

 

 

 

 

 

87. OLLOWS, Millicent Awino

 

 

 

 

88. OMAYIO, Jacqueline Sheila

 

 

 

 

89. ORONJE, Zaitun Khaoya

 

 

 

 

 

90. OSMAN, Mohamed Sheikh

 

 

 

 

91. OUMA, Michael Evans Ochieng

 

 

 

 

92. OWALLA, David Odhiambo

 

 

 

 

93. OWITI, David Mwalo

 

 

 

 

 

94. RAHOY, Abdirizack Mohamed

 

 

 

 

95. SHEIKH, Qamar Farah

 

 

 

 

 

96. STEPHEN, Jackson Kivala

 

 

 

 

97. THUITA, Joyce Warigia

 

 

 

 

 

98. WAKAHIA, Teresia Nyambura

 

 

 

 

99. WALYAULA, Davis Khamala

 

 

 

 

100. WANJIRU, Peter Muchiri

 

 

 

 

Second Class Honours (Lower Division)

 

 

 

101. ABDULLE, Mohamed Ahmed

 

 

 

 

102. ANYANGA, Nelson

 

 

 

 

 

103. ANYANGA, Omondi Eric

 

 

 

 

104. BHALO, Haytham Mohammed

 

 

 

 

105. HAYA, Lennox

 

 

 

 

 

106. KAIRU, Rosemary Waithera

 

 

 

 

107. KARUGA, Esther Njeri

 

 

 

 

 

108. KATANA, Kenneth Andrew

 

 

 

 

109. KEMEI, Caren J.

 

 

 

 

 

110. KHALWALE, Tigana Kachuma

 

 

 

 

111. KIARIE, Sam Ndungu

 

 

 

 

 

112. KOMUITHO, Evarestus Omutho

 

 

 

 

113. KUNUSIAH, Wamalwa Walter

 

 

 

 

114. MACHARIA, Nancy Njeri

 

 

 

 

115. MAMBONGWA, Amani Mwinyi

 

 

 

 

116. MARENGA, D. K. Njoroge

 

 

 

 

117. MBALUKA, John Mwathi

 

 

 

 

118. MUNKE, Tima Timothy

 

 

 

 

 

119. MURIUKI, Clement Miano

 

 

 

 

120. NDIRANGU, Esther Njeri

 

 

 

 

121. ODHIAMBO, Nyahanga Maurice

 

 

 

 

122. THUO, Bethuel Kabaiko

 

 

 

 

 

123. WAMWEA, Peter Mburu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INSURANCE OPTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

First Class Honours

 

 

 

 

 

1. OKETCH, Samson

 

 

 

 

 

Second Class Honours (Upper Division)

 

 

 

2. ALIUBA, Josiah Makunda

 

 

 

 

 

3. ANDUVATE, Alex Salano

 

 

 

 

 

4. CHACHA, James

 

 

 

 

 

5. HONGO, Stephen Felix Oyoo

 

 

 

 

6. KANGETHE, Samuel Kariuki

 

 

 

 

7. KOSGEY, Hillary

 

 

 

 

 

8. LUVUGA, Collins Sungula

 

 

 

 

 

9. MECHA, K. Ocharo Geofrey

 

 

 

 

10. MUCHERUH, Estaberyl Mukami

 

 

 

 

11. MUNYEKENYE, Onyimu Samuel

 

 

 

 

12. MUSASIA, William Vwuzu

 

 

 

 

13. NG'ONG'A, Edwin Odhiambo

 

 

 

 

14. NJUKI, Jeff Kanyari

 

 

 

 

 

15. ODONGO, Erick Otae

 

 

 

 

 

16. ODUORY, Joseph Ouma

 

 

 

 

 

17. OLE, Lenjir Shuma Ian

 

 

 

 

 

18. OLUM, Geoffrey Washington

 

 

 

 

19. OTIENO, Harine

 

 

 

 

 

20. OTIENO, Samuel Odongo

 

 

 

 

21. OUMA, Eddy Okelo

 

 

 

 

 

22. SANG', Stanley Kimutai

 

 

 

 

 

Second Class Honours (Lower Division)

 

 

 

23. BIKO, Ngugi Mwaura

 

 

 

 

 

24. MUTUA, Gerald Muthama

 

 

 

 

25. THIRITU, Victor Kinoti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HUMAN RESOURCE MANAGEMENT OPTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Second Class Honours (Upper Division)

 

 

 

1. ACHIENG, Hellen .a.

 

 

 

 

 

2. CHEBET, Janet Chumo

 

 

 

 

 

3. GATHUKA, Joseph Gichuhi

 

 

 

 

4. GATIMU, Eliud Maina

 

 

 

 

 

5. HUSSEIN, Bare Aden

 

 

 

 

 

6. IRUNGU, Peris Wangari

 

 

 

 

 

7. ISOE, Bryne Omboga

 

 

 

 

 

8. JEFFAH, Malombo Jane

 

 

 

 

 

9. KESHINE, Agnes Nkalia

 

 

 

 

 

10. KIEME, Patrick Mwangi

 

 

 

 

 

11. KIMAMA, Ruth Njeri

 

 

 

 

 

12. MABONGA, Rael Munjaku

 

 

 

 

13. MAGUTA, Lydiah Njoki

 

 

 

 

 

14. MIRU, Catherine Wanjiru

 

 

 

 

 

15. MPAPALE, Christopher

 

 

 

 

 

16. MUGENI, Lynn P.a.

 

 

 

 

 

17. MUIA, Eric Kyalo

 

 

 

 

 

18. MULI, Caroline Kabemba

 

 

 

 

 

19. MURUNGI, Annerita Gatakaa

 

 

 

 

20. MUSYOKI, Angela Mueni

 

 

 

 

21. MWANGI, Evelyn Wandia

 

 

 

 

22. MWANGI, Teresah Wairimu

 

 

 

 

23. MWIKALI, Joy

 

 

 

 

 

24. NDIRANGU, Alfred

 

 

 

 

 

25. NDUATI, Bilhahc Njeri

 

 

 

 

 

26. NDUNGU, Denis Gichangi

 

 

 

 

27. NGIRAU, Catherine Nyambura

 

 

 

 

28. NGOJE, Robley Otieno

 

 

 

 

 

29. NGUNANGI, Josephat Mutungi

 

 

 

 

30. NJUKI, Winnie Njeri

 

 

 

 

 

31. NZIOKA, Brigid Mutheu

 

 

 

 

 

32. OKUMU, A. Roy

 

 

 

 

 

33. OKWARA, Atieno Irene

 

 

 

 

 

34. OLOO, Marcella Atieno

 

 

 

 

 

35. OMOLLO, Laureen Akinyi

 

 

 

 

36. ONKUNYA, Judy Nyakara

 

 

 

 

37. SEMPELE, Anthony Lemayian

 

 

 

 

38. SOITA, Joyce N.

 

 

 

 

 

39. WANGANGA, Jane Muthoni

 

 

 

 

40. WANJIRU, Sonia

 

 

 

 

 

Second Class Honours (Lower Division)

 

 

 

41. AWUOR, Margaret Joan

 

 

 

 

 

42. BISENGI, Isaiah Magembe

 

 

 

 

43. GATHIGIA, Daisy Wanja

 

 

 

 

 

44. KIHORO, Eunice Wairimu

 

 

 

 

45. MACHARIA, George Ngatia

 

 

 

 

46. MUSHIRA, Lucy Linyali

 

 

 

 

 

47. NDUNGU, Joseph Njuguna

 

 

 

 

48. NDURYA, Mgandi Bahati

 

 

 

 

 

49. NGARI, Bilha Wathiha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADDENDUM

 

 

 

 

 

 

BACHELOR OF COMMERCE(MARKETING OPTION )

 

 

 

 

 

 

 

 

Second Class Honours (Upper Division)

 

 

 

1. OJALLA, Owuor Janes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AttachmentSize
DBA 2010 GRADUANDS.doc324 KB